Bir Sayfa Seçin

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru : Kimler Psikoteknik raporu almak zorunda ?
Cevap : Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır.2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş kural ihlalleri sonucu sürücünün ehliyeti alı konulmuş ise, Ehliyetini Emniyet teşkilatından geri alabilmesi için psikoteknik almak zorundadırlar.

Soru : Psikoteknik raporu için merkeze gitmek zorundamıyım? Gitmeden de alınabilirmi ?
Psikoteknik test ve raporunu ticari amaçlı insan ve eşya taşıyarak hayatını kazanan tüm sürücüler almak zorundalar ve Ehliyetine alkol-hız-100ceza puanından dolayı el konulan sürücüler psikoteknik test raporu almak zorundalar.
Cevap : Teste girmek için merkeze gitmek zorundasınız, Gitmeden alınamaz, muhakkak testten geçmek gerekir, teste girmeden verilen raporlar sahte rapordur, bu raporu düzenleyen kişi de alan kişide TCK ya göre suçlu sayılmaktadır.

Soru : Neden Psikoteknik test ve raporu almalıyız ?
Cevap : Psikoteknik test ve raporu 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında Karayolu Taşıma Yönetmeliği 34/e bendi gereğince almak zorundasınız.

Soru : Psikoteknik testi ne kadar sürüyor ?
Cevap : Dünya ve Türkiye çapında en yaygın kullanılan Test Sistemimiz; çeşitli dikkat, konsantrasyon ve algı becerilerini ölçen, bilgisayar destekli psikolojik değerlendirme aracı olarak tanımlanmaktadır. Psikoteknik testi, yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. (En az 1 saat)

Soru : Psikoteknik test ve raporu sürücülerimize şirketimizde , durağımızda teste girmeden uygulayabilirmisiniz?
Cevap : Psikoteknik test ve raporu sadece valilik ve ilsağlık müdürlüklerinin ruhsat verdiği merkezlerde yapılabilir, şirket merkezinde – şirket depolarında – taksi duraklarında – ehliyet ve kimlik fotokopisiyle 3 resim verince size gönderilmez, bu şekilde verilen raporlar sahtedir ve sahtekarlar tarafından bu şekilde verilmektedir, testte girmeden uygulama yapılarak verilen raporlar sahtedir. Bu şekilde sadece paralarınız çalınmış ve kandırılmış olursunuz.

Soru : Psikoteknik test ve raporu kimler tarafından, nasıl yapılıyor ?
Cevap : Sürücülere Psikoteknik test ve raporu, gerekli eğitim sertifikasına sahip psikologlar tarafından uygulanmak zorundadır. Psikolog olmayan kişi sürücüyü teste tabi tutamaz. Psikolog olmayan bir kişi tarafından teste tabi tutulan kişinin testi mevzuatlara aykırı düzenlenmiş olup, geçersiz sayılır. Testten başarıyla geçen sürücü ve raporu psikiyatrist tarafından da değerlendirilerek nihai test raporu düzenlenir ve psikiyatrist tarafından onaylanır. İl Sağlık Müdürlüğü’nde onay ve kayıt altına alındıktan sonra rapor geçerlilik kazanır.

Soru : Psikoteknik testinin kaç yılda bir yenilenmesi gerekmektedir ?
Cevap : Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır.